Kryštof

23.03.2023

Když mi řekli, ať se synem cvičíme 5x denně, cvičili jsme s ním raději 6x denně. Kryštof se narodil jako na první pohled zdravé miminko. Brzy se však ukázalo, že se nedokáže sám přetáčet, začali jsme tedy cvičit Vojtovu metodu. Dělal velké pokroky a zdálo se, že tím se vše spraví. Když mu byl rok, navštívili jsme Janské Lázně, kde jeho stav označili za svalový tonus, doporučili nám pořídit si rehabilitační stůl a cvičit několikrát denně. Že by se v jeho případě mohlo jednat o dětskou mozkovou obrnu (DMO) jsme se dozvěděli v jeho dvou letech z ničeho nic z jedné lékařské zprávy, kde byla jako diagnóza uvedena DMO. Až tehdy nám vysvětlili, že svalový tonus je vlastně forma DMO. S touto diagnózou se kromě problémů s hybností pojí často problémy se zrakem, Kryštof nosí brýle od tří let. S postupujícím věkem se bohužel jeho chůze zhoršila a to i přes četné návštěvy lázní a neustálé cvičení.

Co je pro vás ve vztahu k synovi nejdůležitější?

Aby byl spokojený. A aby si uvědomil, že jde o jeho tělo, jeho hlavu a že je to on, kdo se musí snažit, aby lépe chodil.

Co byste poradili ostatním rodičům?

Hlavně to nevzdat! Když se s tím smíříte, tak to vzdáte - a my se s tím nesmířili. Nebát se užívání podpůrných preparátů. Ne všechny nám vyhovovaly, ale máme např. dobrou zkušenost s lékem Strattera, který podporuje soustředění. Využíváme také technologie, skvělým pomocníkem je pro nás tablet, na kterém může Kryštof psát. Rodičům bychom pak poradili najít si alespoň chvilku pro sebe sama.

Co byste dnes udělali jinak?

Lépe bychom volili základní školu. Napoprvé jsme nevybrali dobře, přístup učitelky ke Kryštofovi byl velmi nešťastný, v důsledku čehož se tam syn necítil dobře. Pomohl až přestup do ZŠ v Kralupech nad Vltavou, Kryštof je zde maximálně spokojený.

V čem vás synův handicap nejvíc omezuje?

Neomezuje nás. Bereme to, jak to je. Bylo by hezké moct si s Kryštofem třeba jít zaběhat. Ale i tak se snažíme, aby měl co nejvíc zážitků. Cestujeme, Kryštof se koupal s lachtany, krmil žirafu, pochoval si krokodýlka. V dětství zvládnul i jízdu na lyžích (návod je jednoduchý: postavit si dítě na lyžích mezi nohy a do rukou mu dát hůlky, aby je držel spojené v předpažení. Hůlky pak naklání na jednu a na druhou stranu a to mu usnadňuje zatáčení). S dopomocí Kryštof vyzkoušel i bruslení, přestože si okolí klepalo na čelo. Ptali se nás: ,,Jak to dokážete?" Odpověď: ,,Nevím, zkusíme to. Pomůžete nám?" Hlavní je nevzdat to!

Odkazy na lékaře a instituce, které Kryštofovým rodičům nejvíce pomohli:

Most ke zdraví - MUDr. Zuzana Vančuříková https://www.mostkezdravi.cz/

Institut klinické rehabitologie https://www.ulzibat.cz/

Rehabilitace a fyzioterapie Barnamedical care https://www.barnamedical.cz/

Rehabilitace https://www.arpida.cz/

Psychiatr MUDr.Jiří Vacek https://nrpzs.uzis.cz/detail-31779-mudr-jiri-macek.html

Psycholožka Mgr. Jana Ursini

https://nrpzs.uzis.cz/detail-8140-mgr-jana-vanclova-psychologicka-ordinace-pro-deti-a-dospele.html

Lázně Klimkovice https://www.sanatoria-klimkovice.cz/

Lázně Teplice https://www.lazneteplice.cz

Lázně Piešťany https://www.lazne-piestany.cz/

Odborný léčebný ústav Metylovice https://www.olum.cz/cs/

Via Cordis https://www.viacordis.cz/