Stát musí spravedlivě posuzovat, jakou podporu lidé s postižením potřebují k důstojnému životu

06.03.2025

Příspěvek na péči je klíčovou dávkou pro lidi se zdravotním postižením žijícím doma. Slouží k úhradě potřebné péče, tedy na nákup sociálních služeb nebo jako odměna rodinným pečujícím. Celkové nastavení dávky však selhává a nepokrývá dostatečně skutečné náklady na péči, kterou lidé s postižením potřebují pro důstojný život.


Současný systém posuzování a přiznávání příspěvku na péči selhává v zachycení skutečných potřeb žadatelů. Nejsou uznávány relevantní potřeby žadatelů zejména v oblastech dohledu, mobility a kognitivních potíží. Posuzování stupně závislosti opomíjí důležité oblasti, které mají zásadní význam pro dlouhodobou kvalitu života a začlenění posuzovaných do společnosti. Posuzovací proces je často vnímán negativně kvůli zdlouhavosti, neadekvátním výsledkům řízení a odvolání, regionálním rozdílům a přeposuzování. Systém vykazuje zásadní nedostatky v adekvátnosti a transparentnosti, což negativně ovlivňuje efektivitu a spravedlnost podpory.


Zabývá se tímto tématem nějaká organizace?


Na klíčové problémy současného systému upozorňuje Poziční dokument Aliance pro individualizovanou podporu. (www.aipp.cz ) Mezi výzvy patří také chybějící valorizace, administrativní složitost a formální přístup posuzujících orgánů.

Dokument předkládá návrhy k:

  • zefektivnění procesu a vyvážení zdravotního a sociálního posudku
  • nastavení spravedlivějšího posuzování, které by lépe reflektovalo individuální potřeby žadatelů zejména prostřednictvím posuzování skutečně potřebné péče a udržování kupní síly příspěvku.


Jaké jsou problémy příspěvku a procesu posuzování?


  • Příspěvek není valorizován, ceny terénních a ambulantních služeb rostou rychleji než dávka. Kupní síla příspěvku a dostupnost pomoci tak dlouhodobě klesá.
  • Výše příspěvku je výsledkem procesu posuzování. Jeho předmětem je míra závislosti na pomoci druhé osoby, tedy to, jaké z 10 posuzovaných životních potřeb žadatel nezvládá. Nikoliv kolik hodin pomoci jiné osoby člověk s postižením potřebuje.
  • Systém nezohledňuje citlivě potřeby různorodé skupiny příjemců. Do posuzování nezahrnuje některé na péči náročné situace (např. podpora člověka s chováním náročným na péči, obsluha zdravotnického přístroje a podobně).
  • Posuzující odborníci rozhodují na základě doručené dokumentace "od stolu" - chybí přímý kontakt s žadatelem. Větší váhu v posuzování má medicínské hledisko než sociální, není dostatečně přihlíženo k celkové situaci žadatele a možným zdrojům pomoci v přirozeném prostředí.
  • Proces přiznávání příspěvku na péči je složitý, zdlouhavý a uživatelsky nepřívětivý. Pro žadatele znamená měsíce nejistoty a čekání na finanční podporu. Stres přináší i často zbytečně opakované posuzování nároku při trvale nepříznivém zdravotním stavu.
  • Žadatelé se často setkávají s bagatelizací své situace a nedostatkem respektu ze strany autorit, proces je nedůstojný.

Více informací naleznete na: https://aipp.cz/projekty/