Mikuláš

23.03.2023

Již u inkubátoru jsme se rozhodli, že to ,,takhle" nebude. Když to přežil, tak to půjde! To jsme si řekli poté, co náš prvorozený syn přežil porod s pupeční šňůrou utaženou kolem krku. Prognózy nebyly příznivé. Ale my jsme je zkrátka nepřijali. DMO neboli dětská mozková obrna je onemocnění způsobené nejčastěji hypoxií (nedostatkem kyslíku) a má za následek poruchu hybnosti, často v kombinaci s mentální retardací a epilepsií. Začal náš boj o synovo zdraví: Vojtova metoda, Bobathova rehabilitační metoda, neurologie, lázně. Následovala homeopatie, kineziologie,chirofonetika, nebylo téměř nic, co bychom nebyli ochotni vyzkoušet. Zásadním bylo setkání s homeopatkou, která nám řekla:,,Když si vyřešíte sebe, on vás bude následovat." Začali jsme tedy pracovat na sobě, svém zdraví a především své psychice. Kontrola u neurologa přinesla překvapení - poškození nebylo tak velké, jak se na počátku očekávalo. EEG ve 14 letech bylo naprosto v pořádku. Mikuláš s menšími obtížemi chodí, komunikuje a nyní nastoupil do učení obor zahradník.

Co pro vás bylo ve vztahu s Mikulášem, nejdůležitější?

Vzájemná důvěra a aby byl šťastný.

Co byste poradili dalším rodičům?

Aby naslouchali sami sobě. Představujte si, že vaše dítě dosáhne pokroku a pak se to stane. My jsme byli striktně racionálně založení, ale teď už věříme na zázraky.

Co byste dnes udělali jinak?

Nevěřili bychom žádným ,,definitivním" lékařským prognózám a více naslouchali svým instinktům. Na začátku nám např. lékaři zakázáli šátkování, ale my jsme cítili, že by to naopak pro něj bylo dobré. Báli jsme se ale neposlechnout lékaře.

V čem vás synův hendikep nejvíc omezuje?

V ničem. Jeho terapie nakonec byly dobré i pro nás. Mikuláš má tři mladší bratry, všichni jsou v pořádku.Věděli jsme, že pokud by se situace při porodu opakovala, přijmeme to. Přes syna jsme se nakonec oklikou dostali sami k sobě.

Odkazy na lékaře a instituce, které Mikulášovým rodičům nejvíce pomohli:

homeopatka Marie Valášková https://homeopat-valaskova.cz/

lázně Klimkovice https://www.sanatoria-klimkovice.cz/

míčkování Zdena Jebavá https://www.mickovani.cz/mickovani/

Bobath metoda https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/bobath-koncept

Terapeutka Naďa Jurečková https://red-tulip.cz/neuro-vyvojova-terapie/

Handle - Jana a Paul Baptie https://rozvojhrou.cz/

Chirofonetika - Radka Šubrtová https://www.najdipomoc.cz/detail/najdi_dalsi_pomoc/Radka-Subrtova/

Chirofonetika Eva Mílková https://www.evamilkova.cz/chirofonetika/

Antroposofická neurologie Mudr. Hana Sirotková https://www.sirotkova.cz/

Kineziologie - metoda One Brain https://poznani.vesele.info/

Via Cordis https://www.viacordis.cz/