Matěj

23.03.2023

Nejhorší jsou poznámky okolí, jaké máte nevychované dítě. 
Matěj byl naše vymodlené dítě, dlouho jsme na něj čekali. Těhotenství i porod proběhly normálně a my jsme byli ta nejšťastnější rodina. Ve třech letech nám pediatrička doporučila vyšetření, syn se jí zdál neklidný. A začalo peklo, dennodenně jsme obvolávali doktory: neurologii, psychologii, foniatrii, ORL…Nikdo nás nechtěl vzít. Nakonec se podařilo, ale verdikt nás zdrtil: autismus a nutná medikace. To jsme s manželem odmítali. Bylo to jedno z nejtěžších období, kterým jsme si prošli. Ale zázraky se přeci jen dějí. Dostali jsme tip na ABA centrum a setkání s paní Mgr. Katrin Telin a jejím úžasným týmem pro nás bylo zlomové. Jsou to absolutní špičky ve svém oboru. Spolupracujeme s nimi už dva roky, za tu dobu se Matěj strašně změnil, dělá velké pokroky, což nám opět dodalo elán do života. Od paní Telin jsme dostali kontakt na Via Cordis, kde se můžeme účastnit vzdělávacích webinářů a podporují nás také finančně, což je pro nás velká pomoc.

Co je pro vás ve vztahu k Matějovi nejdůležitější?

Aby byl šťastný.

Co byste poradili dalším rodičům?

Nejdůležitější je obrátit se na více specialistů, neřídit se názorem pouze jednoho odborníka. Od svého okolí často uslyšíte nepříjemné poznámky - že vaše dítě zlobí a že jste ho špatně vychovali. Je ale také spousta lidí, kteří vám naopak pomohou, navigují vás správným směrem a nestraní se vás jen proto, že vaše dítě je autista.

Co byste dnes udělali jinak?

Začali bychom chodit do ABA centra co nejdříve. Na začátku člověk ztratí hodně času obcházením různých vyšetření. Teprve když má dítě stanovenou diagnózu, je možné s ním začít pracovat.

V čem vás synův handicap nejvíc omezuje?

Všechen čas je potřeba věnovat dítěti. Pracovat proto může jen jeden z rodičů, druhý se musí nepřetržitě věnovat Matějovi.

Odkazy na lékaře a instituce, které Matějovým rodičům nejvíce pomohli:

Dětská neurologie v Krajské zdravotní Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem https://www.kzcr.eu/

Klinická psycholožka Mgr. Ludmila Jakovcová https://www.registrlekaru.cz/ordinace-psychologie-ludmila-jakovcova-27315/

SPC Litoměřice https://skola-spc.zssaldova.cz/

ABA Way https://www.abaway.cz/

Foniatrická klinika https://fonia.lf1.cuni.cz

Klinická logopedie Logopedix https://www.logopedix.cz/

logopedka PaeDr. Irena Vacková, poradenství Kopretina https://poradenstvi-kopretina.cz/

Via Cordis https://www.viacordis.cz/