Projekt Komunitní centrum - Naděje pro rodinu (CZ.07.3.63/0.0/0.0/20_077/0001791) 

Konference

Konference duševního zdraví si klade za cíl poskytnout informace o potřebách a možnostech péče o děti se speciálními potřebami jak rodinám, které tuto péči řeší, tak široké laické i odborné veřejnosti, a poukázat tak na důležitost této cílové skupiny. V rámci konference Vám budou představeny aktivity pro rodiny s dětmi s PAS a dalšími speciální potřebami, které v rámci komunitního centra Naděje pro rodinu realizujeme, přednášky s předními odborníky a inspirativní příběhy rodin.


Co děláme?

V rámci komunitního centra připravujeme pestrou škálu aktivit, jak pro děti, tak pro pečující rodiče. Děti se u nás mohou těšit na herničku, výtvarné nebo hudební tvoření, jógu pro děti, ergoterapii, snoezelen a mnoho dalšího. Pro rodiče, pak připravujeme kurzy s odborníky v rámci péče o děti se speciálními potřebami napříč různými obory. Pro psychohygienu rodičů organizujeme sdílení s ostatními rodinami, jógu pro rodiče nebo například kurzy kreativního psaní. 

S rodinami pracujeme individuálně. Vyslechneme jejich příběh a potřeby a snažíme se naší podporu rodině "ušít na míru". Pomáháme rodinu propojit s odborníky a dalšími nápomocnými kontakty tak, aby péče nestála pouze na nich.

Program konference

Prezenční části konference 28.03.2023


Ergoterapie 9:00–11:00

Jedná se o léčebnou metodu, která je primárně určená osobám s postižením. Je zaměřena na rozvoj hrubé a jemné motoriky, vnímání, koordinace atd. U dětí se využívá forma hry, díky které rozvíjejí své schopnosti. 

Bc et Bc. Vitali Tsybulski - psycholog, ergoterapeut


Jóga v terapii dětí se speciálními potřebami 11:00–13:00

Názorné ukázky jak může jóga for the Spetial Child vést ke zklidnění a lepšímu vývoji u dětí se speciálními potřebami. 

Ing. Michaela Veselá, absolvovala 3 letý program instruktor jógy na UK FTVS a kurzy Joga for the Spetial Child. (maminka pečující o Matýska po DMO)

Jóga pro děti s PAS a dalšími speciálními potřebami 13:00–15:00

Cvičení pro děti se speciálními potřebami zahrnuje nácvik správného dýchání, zklidnění, koncentraci a především vhodné cviky pro jednotlivé děti.  

Ing. Michaela Veselá, absolvovala 3 letý program Joga na UK FTVS a kurzy Joga for the spetial child. (maminka pečující o Matýska po DMO)

Online části konference 29.-30.03.2023

Sociální dovednosti - 29.03.2023, 9:00-11:00

Přednáška mapuje problematiku náročné péče o děti se speciálními potřebami, nabízí návod, jak zvládat náročné situace, odbourávat nežádoucí chování, posilovat dobré návyky apod.

Mgr. Tomáš Vacek, psychoterapeut a muzikoterapeut (poradenstvi-kopretina.cz)

Jak nejen stravou ovlivnit PAS - 29.03.2023, 11:00-13:00

Zkušená naturopatka radí, jak nejlépe upravit stravu pro děti se speciálními potřebami. Vysvětlí také důležitost nebo naopak škodlivost některých potravin a poradí i s jejich zpracováním, aby byly pro děti atraktivní.

Ing. Monika Novotná, naturopatka (www.healthjam.cz/monikanovotna)

Muzikoterapie - 29.03.2023, 13:00-15:00

Metoda je využíváná jako terapeutický prostředek, pomáhá rozvíjet vokalizaci, pracuje na zklidnění či naopak aktivizaci klienta apod.

Mgr. Tomáš Vacek, psychoterapeut a muzikoterapeut (poradenstvi-kopretina.cz)


AAK - 29.03.2023, 15:00-17:00

Alternativní a augmentativní komunikace zahrnuje metody používané pro osoby se závažným postižením řeči a psaní. Využívá nejrůznějších pomůcek jako je komunikační kniha, komunikační pas aj.

Mgr. Marcela Žížalová Jarolímová, speciální pedagog se státnicemi z logopedie


Příprava na ošetření dětí s PAS v ordinaci zubního lékaře - 30.03.2023, 9:00–11:00

Přednáška na téma jak připravit dítě se speciálními potřebami na ošetření u lékaře může posloužit jako cenný návod pro rodiče dětí, jejichž chování v ordinaci je značně problematické.

MUDr. Zuzana Bríšková, stomatoložka (maminka Filípka s PAS)

Sociální poradenství - 30.03.2023, 11:00–13:00

Přednáška vedená sociální pracovnicí, která vám osvětlí, na jaké příspěvky máte nárok a jak postupovat při podávání žádosti.

PhDr. Anna Hašplová, sociální pracovník 

Benefity hipoterapie - 30.03.2023, 13:00–15:00

Hipoterapie je fyzioterapeutická metoda, při které se využívají koně. Jejich houpavý krok působí příznivě na jezdce a dochází tak k multisenzorické stimulaci, která ovlivňuje motoriku jezdce.

MUDr. Markéta Janatová, lékařka a hipoterapeutka (maminka Davídka - Angelmanovým syndromem)

Zapojení dobrovolníků do péče o dítě s PAS - 30.03.2023, 15:00–17:00

Rodina, která pečuje o dítě s PAS, vás seznámí s tematikou dobrovolnictví. Na svém vlastním příběhu pak demonstruje důležitost pomoci pečujícím osobám a dá zajímavé tipy, jak postupovat ve složitých situacích.

Barbora a Ernesto Chuecos - odborníci na dobrovolnictví a Son Rise Program (autismusjakodar.cz)


Kudy kam komPAS

Kudy kam komPAS je pomyslný rádce nejen pro rodiny, které začínají péči řešit, ale i rodiny, které se v péči o dítě dobře orientují. Najdete zde užitečné informace, tipy a kontakty.

Inspirativní příběhy rodin

S čím se rodiny potýkají, co pro ně bylo těžké a co jim naopak pomohlo se můžete dočíst v 12 autentických příbězích rodin z komunitního centra.

Řekli o nás

Komunitní centru Naděje pro rodinu podává opravdovou pomocnou ruku a navrací naději pro rodiny, které jsou v těžké životní situaci a jsou již tak vyčerpané hledáním tak nezbytné pomoci pro své děti a podpory pro sebe. V KC jsem našla ne jenom pomoc, různé terapie a cvičení pro své děti, ale našla jsem i rodinu, kde mě vždy s úsměvem i pochopením přijmou a dodají mi životní sílu a oporu bez které v tak těžké situaci nejde přežít. Já a mé děti se sem vždycky moc těší, jsou tady vždy vítány a rády se zúčastní všech terapií a cvičení, které milé zaměstnankyně Via Cordis sestaví a přizpůsobí potřebám a schopnostem dítka "na míru". O.B.

"Návštěvu herničky jsme si náramně užili, protáhla se na tři hodiny. Světlý prostor dýchá poklidnou atmosférou.

Nabízí mnoho možností pro dětské aktivity, od spousty hraček, stolečku a tabule na kreslení, až po projektor. Největší atrakcí jsou ovšem veselé a přátelské tety. Mimo nich u nás největší úspěch zatím slavil bazének plný míčků, ale moc se těšíme, až prozkoumáme další možnosti." J.W.

"Moc se nám s Maruškou u vás líbí, tedy hlavně Marušce v herničce , ani nechce domů.

Vaše zaměstnankyně Komunitního centra, jsou úžasné. Dávají dobré rady, kontakty, ale jsou i velmi milé a ochotné na povídání.

Za nás s Maruškou máte jedničku podtrženou." K.S.

Organizace Via Cordis, konkrétně Komunitní centrum Naděje pro rodinu nám pomáhá již cca 2 roky usnadňovat život s dítětem s PAS. V rozličné škále aktivit, kterou centrum poskytuje, si každý může najít to, co právě on nejvíce potřebuje. Úžasné dámy z komunitního centra se navíc neustále snaží jejich aktivity na základě zpětné vazby od nás - klientů - rozšiřovat tak, aby pomoc byla opravdu prakticky využitelná pro co nejvíce klientů. M.V.